109D147X9006F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D147X9006F2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 140UF 10% 6V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
20.2184mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Hermetically Sealed
Series :
TANTALEX®, 109D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Manufacturer Size Code :
F
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Capacitance :
140μF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
6V
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Tolerance :
±10%
Termination :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Feature :
Wet Tantalum
Datasheets
109D147X9006F2
Vishay / Sprague 109D147X9006F2
140μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm Tray Axial
109D147X9006F2 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.