109D146X9125F2
Mfr.Part #
109D146X9125F2
Description
CAP TANT 14UF 10% 125V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Voltage - Rated :
125V
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12Ohm
Ripple Current :
190mA
Leakage Current :
7μA
Capacitance :
14μF
Voltage - Rated DC :
125V
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
20.2184mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
109D146X9125F2
Vishay / Sprague 109D146X9125F2
14μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 12Ohm 7μA Tray Axial
109D146X9125F2 Overview
There is a ripple current of 190mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 7μA.
109D146X9125F2 Features
190mA is the ripple current of the capacitor