109D136X9075F2
Mfr.Part #
109D136X9075F2
Description
CAP TANT 13UF 10% 75V AXIAL
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Ripple Current :
190mA
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Leakage Current :
4μA
Manufacturer Size Code :
F
Diameter :
7.92mm
Capacitance :
13μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
75V
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
20.2184mm
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Datasheets
109D136X9075F2
Vishay / Sprague 109D136X9075F2
13μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 4μA Tray Axial
109D136X9075F2 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 190mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 6Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 4μA.
109D136X9075F2 Features
190mA is the ripple current of the capacitor