109D128X9010T2
Mfr.Part #
109D128X9010T2
Description
CAP TANT 1200UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer Size Code :
T
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
20μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Through Hole
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Length :
23.4mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Capacitance :
1200μF
Ripple Current :
480mA
Datasheets
109D128X9010T2
Vishay / Sprague 109D128X9010T2
1200μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm Polar 20μA Tray Axial
109D128X9010T2 Overview
It is set to 480mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 20μA in this capacitor.
109D128X9010T2 Features
480mA is the ripple current of the capacitor