109D128X9006K2
Mfr.Part #
109D128X9006K2
Description
CAP TANT 1200UF 10% 6V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
30.9118mm
Manufacturer Size Code :
K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Voltage - Rated :
6V
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1200μF
Datasheets
109D128X9006K2
Vishay / Sprague 109D128X9006K2
1200μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.6Ohm Tray Axial
109D128X9006K2 Overview
This resistor has a resistance of 1.6Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.