109D127X9015F2
Mfr.Part #
109D127X9015F2
Description
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Published :
Manufacturer Size Code :
F
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Voltage - Rated :
15V
Length :
20.2184mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
120μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
109D127X9015F2
Vishay / Sprague 109D127X9015F2
120μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm Tray Axial
109D127X9015F2 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 4Ohm, also referred to as internal resistance.