TM3D686K016EBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3D686K016EBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.2898mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
4.2926mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Capacitance :
68µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Manufacturer Size Code :
D
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Published :
Packaging :
Bulk
Height :
2.8mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C