TM3D686K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3D686K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.3mm
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
10.9μA
Published :
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
D
Ripple Current :
500mA
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
±10%
Weight :
670.01263mg
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Width :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Reliability
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
68µF
Type :
Molded
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Height :
2.8mm