TM3D476K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3D476K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.8mm
Type :
Molded
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
6 %
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
D
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Leakage Current :
7.5µA
Weight :
670.01263mg
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Feature :
High Reliability
Capacitance :
47μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ripple Current :
460mA