TM3D336K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3D336K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Published :
Feature :
High Reliability
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
460mA
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
4.2μA
Height :
2.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Weight :
670.01263mg
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm