TM3D226K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3D226K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Manufacturer Size Code :
D
Capacitance :
22µF
Width :
4.2926mm
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
High Reliability
Leakage Current :
3.5μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
2.8mm
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
16V
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.3mm
Ripple Current :
430mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm