TM3D157K6R3CBA
Mfr.Part #
TM3D157K6R3CBA
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Length :
7.3mm
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V
Depth :
4.3mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
8 %
Height :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Ripple Current :
500mA
Leakage Current :
9μA
High Reliability
Weight :
670.01263mg
Width :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Voltage - Rated DC :
6.3V