T55Z337M2R5C0018
Mfr.Part #
T55Z337M2R5C0018
Manufacturer
Vishay Polytech
Description
T55Z337M2R5C0018
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Vishay
Length :
7.3 mm
Tradename :
vPolyTan
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Leakage Current :
82.5 uA
Features :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Ripple Current :
3.22 A
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100kHz
Packaging :
MouseReel
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Type :
High Performance Molded Case Capacitors
Tolerance :
20 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height :
1.8 mm
Ratings :
Brand :
Voltage - Rated :
2.5 V
Width :
4.3 mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
330 uF
ESR :
18 mOhms