T55Z157M010C0025
Mfr.Part #
T55Z157M010C0025
Manufacturer
Vishay Polytech
Description
T55Z157M010C0025
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Tolerance :
20 %
Subcategory :
Capacitors
Tradename :
vPolyTan
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lead Spacing :
Product Type :
Tantalum Capacitors
Packaging :
MouseReel
Height :
1.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Leakage Current :
150 uA
Features :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3 mm
Type :
High Performance Molded Case Capacitors
Brand :
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
RoHS :
Details
Ratings :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current :
2.73 A
Width :
4.3 mm
Square D
ESR :
25 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
T55
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Voltage - Rated :
10 V
Capacitance :
150 uF