RW1S0BAR050J
Mfr.Part #
RW1S0BAR050J
Description
RES SMD 50M OHM 5% 1W J LEAD
Stock
92
In Stock :
92
Case Code (Imperial) :
2414
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
3.45mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
50mOhm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packing Method :
Tape
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Published :
2011
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RW1S0BAR050J
Ohmite RW1S0BAR050J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 50mOhm, ±5%, -55°C~150°C