RW1S0BA1R00J
Mfr.Part #
RW1S0BA1R00J
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES SMD 1 OHM 5% 1W J LEAD
Stock
200
In Stock :
200
RW
Mount :
Surface Mount
Height :
3.5814mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
6234
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
2011
Feature :
Current Sense
Factory Lead Time :
26 Weeks
Construction :
Pedestal Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2512 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Rating :
1W
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RW1S0BA1R00J
Ohmite RW1S0BA1R00J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 1Ohm, ±5%, -55°C~150°C