RW1S0BA1R00JET
Mfr.Part #
RW1S0BA1R00JET
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES SMD 1 OHM 5% 1W J LEAD
Wirewound
Published :
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
3.5814mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
RW
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Feature :
Current Sense
Case Code (Metric) :
Resistance :
1Ohm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1W
Terminal Shape :
J BEND
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 J-Lead
Datasheets
RW1S0BA1R00JET
Ohmite RW1S0BA1R00JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 1Ohm, ±5%, -55°C~150°C