RW1S0BA10R0FT
Mfr.Part #
RW1S0BA10R0FT
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 10 OHM 1% 1W 2515
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Failure Rate :
Ratings :
Package / Case :
2515 J-Lead
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Power (Watts) :
1W
Package :
Tolerance :
±1%
Resistance :
10 Ohms
Datasheets
RW1S0BA10R0FT
Ohmite RW1S0BA10R0FT
RW Series, Wirewound, 10 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 150°C