RW1S0BAR050FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR050FE
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
Stock
76
In Stock :
76
Case Code (Metric) :
6234
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Published :
2006
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Package / Case :
2512 J-Lead
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
50mOhm
Height :
3.45mm
Datasheets
RW1S0BAR050FE
Ohmite RW1S0BAR050FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 50mOhm, ±1%, -55°C~150°C