RW1S0BAR047FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR047FT
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W J LEAD
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Pedestal Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
47mOhm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR
Power Rating :
1W
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Height :
3.5814mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Datasheets
RW1S0BAR047FT
Ohmite RW1S0BAR047FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 47mOhm, ±1%, -55°C~150°C