RW1S0BAR047FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR047FE
Description
RES 0.047 OHM 1% 1W J LEAD
Factory Lead Time :
26 Weeks
Termination :
J-Lead
Power Rating :
1W
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
47mOhm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.5814mm
Construction :
Pedestal Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RW1S0BAR047FE
Ohmite RW1S0BAR047FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 47mOhm, ±1%, -55°C~150°C