RW1S0BAR039FT
Mfr.Part #
RW1S0BAR039FT
Description
RES 0.039 OHM 1% 1W J LEAD
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Construction :
Pedestal Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
SMD/SMT
Packing Method :
TR
2512 J-Lead
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
39mOhm
Max Power Dissipation :
1W
Height :
3.5814mm
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Datasheets
RW1S0BAR039FT
Ohmite RW1S0BAR039FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 39mOhm, ±1%, -55°C~150°C