RW1S0BAR039FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR039FE
Description
RES 0.039 OHM 1% 1W J LEAD
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Pedestal Mount
Packaging :
Bulk
Height :
3.5814mm
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
39mOhm
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
RW1S0BAR039FE
Ohmite RW1S0BAR039FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 39mOhm, ±1%, -55°C~150°C