RW1S0BAR036JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR036JET
Description
RES 0.036 OHM 5% 1W J LEAD
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
J BEND
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Feature :
Current Sense
Packing Method :
TR, 13 INCH
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Mount :
Surface Mount
Resistance :
36mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Height :
3.5814mm
Max Power Dissipation :
1W