RW1S0BAR033JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR033JET
Description
RES 0.033 OHM 5% 1W J LEAD
Tolerance :
±5%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Resistance :
33mOhm
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Terminal Shape :
J BEND
Height :
3.5814mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
RW1S0BAR033JET
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RW Series, Wirewound, 33mOhm, ±5%, -55°C~150°C