RW1S0BAR033FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR033FT
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.033 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1W
Width :
3.4544mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Rating :
1W
Length :
6.2484mm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Current Sense
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Series :
RW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
2512 J-Lead
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
33mOhms
Height :
3.5814mm
Supplier Device Package :
SMD J-Lead, Pedestal
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Datasheets
RW1S0BAR033FT
Ohmite RW1S0BAR033FT
RW Series, Wirewound, 33mOhms, 1W, ±1%, -55°C~150°C