RW1S0BAR033FET
Mfr.Part #
RW1S0BAR033FET
Description
RES 0.033 OHM 1% 1W J LEAD
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Resistance :
33mOhm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Height :
3.5814mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RW1S0BAR033FET
Ohmite RW1S0BAR033FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 33mOhm, ±1%, -55°C~150°C