RW1S0BAR030FET
Mfr.Part #
RW1S0BAR030FET
Description
RES SMD 30M OHM 1% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Height :
3.5814mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
30mOhm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
EAR99
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Power Rating :
1W
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RW1S0BAR030FET
Ohmite RW1S0BAR030FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 30mOhm, ±1%, -55°C~150°C