RW1S0BAR030FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR030FE
Description
RES SMD 30M OHM 1% 1W J LEAD
Stock
134
In Stock :
134
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
J BEND
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Published :
2015
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
2414
Power Rating :
1W
Height :
3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
30mOhm
Datasheets
RW1S0BAR030FE
Ohmite RW1S0BAR030FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 30mOhm, ±1%, -55°C~150°C