RW1S0BAR027JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR027JET
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W J LEAD
Current Sense
Depth :
3.454mm
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
26 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
3.45mm
Resistance :
27mOhm
Power Rating :
1W
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
RW1S0BAR027JET
Ohmite RW1S0BAR027JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 27mOhm, ±5%, -55°C~150°C