RW1S0BAR027JE
Mfr.Part #
RW1S0BAR027JE
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W J LEAD
Stock
419
In Stock :
419
Power Rating :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Height :
3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
6234
Resistance :
27mOhm
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RW1S0BAR027JE
Ohmite RW1S0BAR027JE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 27mOhm, ±5%, -55°C~150°C