RW1S0BAR027J
Mfr.Part #
RW1S0BAR027J
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W J LEAD
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Contains Lead
Height :
3.45mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Resistance :
27mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Pedestal Mount
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Power Rating :
1W
Packaging :
Bulk
Datasheets
RW1S0BAR027J
Ohmite RW1S0BAR027J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 27mOhm, ±5%, -55°C~150°C