RW1S0BAR025JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR025JET
Description
RES 0.025 OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
25mOhm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
2512 J-Lead
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.5814mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RW1S0BAR025JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 25mOhm, ±5%, -55°C~150°C