RW1S0BAR024JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR024JET
Description
RES 0.024 OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Pedestal Mount
Height :
3.5814mm
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Resistance :
24mOhm
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RW1S0BAR024JET
Ohmite RW1S0BAR024JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 24mOhm, ±5%, -55°C~150°C