RW1S0BAR024J
Mfr.Part #
RW1S0BAR024J
Description
RES 0.024 OHM 5% 1W J LEAD
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Resistance :
24mOhm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Construction :
Pedestal Mount
Power Rating :
1W
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Height :
3.5814mm
Datasheets
RW1S0BAR024J
Ohmite RW1S0BAR024J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 24mOhm, ±5%, -55°C~150°C