RW1S0BAR020JET
Mfr.Part #
RW1S0BAR020JET
Description
RES 0.02 OHM 5% 1W J LEAD
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
20mOhm
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Depth :
3.454mm
Height :
3.454mm
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Datasheets
RW1S0BAR020JET
Ohmite RW1S0BAR020JET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 20mOhm, ±5%, -55°C~150°C