RW1S0BAR020FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR020FT
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Published :
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Resistance :
20mOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 J-Lead
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Construction :
Pedestal Mount
Height :
3.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Current Sense
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Series :
RW
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RW1S0BAR020FT
Ohmite RW1S0BAR020FT
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 20mOhm, ±1%, -55°C~150°C