RW1S0BAR020FET
Mfr.Part #
RW1S0BAR020FET
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W J LEAD
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Construction :
Pedestal Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
20mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.5814mm
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
Packing Method :
TR
Datasheets
RW1S0BAR020FET
Ohmite RW1S0BAR020FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 20mOhm, ±1%, -55°C~150°C