RW1S0BAR020FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR020FE
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W J LEAD
Stock
273
In Stock :
273
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
3.45mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
6234
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Resistance :
20mOhm
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Wirewound
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RW1S0BAR020FE
Ohmite RW1S0BAR020FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 20mOhm, ±1%, -55°C~150°C