RW1S0BAR015F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR015F
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2512 J-Lead
Construction :
Pedestal Mount
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
15mOhm
Feature :
Current Sense
Packaging :
Bulk
Series :
RW
Height :
3.5814mm
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RW1S0BAR015F
Ohmite RW1S0BAR015F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±1%, -55°C~150°C