RW1S0BAR010F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BAR010F
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2512 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W J LEAD
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
3.5814mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Resistance :
10MOhm
Factory Lead Time :
26 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Feature :
Current Sense
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Construction :
Pedestal Mount
Composition :
Wirewound
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
2512 J-Lead
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Imperial) :
Series :
RW
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Packaging :
Bulk
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Max Power Dissipation :
1W
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RW1S0BAR010F
Ohmite RW1S0BAR010F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C