RW1S0BAR010F
Mfr.Part #
RW1S0BAR010F
Package / Case
2512 J-Lead
Description
SURFACE MOUNT 1 WATT 1%
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 J-Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Resistance :
10MOhm
Tolerance :
±1%
Height :
3.5814mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Construction :
Pedestal Mount
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
1W
Feature :
Current Sense
Composition :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
RW1S0BAR010F
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C