RW1S0BAR005J
Mfr.Part #
RW1S0BAR005J
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES 0.005 OHM 5% 1W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package / Case :
2512 J-Lead
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Series :
RW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Current Sense
Resistance :
5mOhm
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
3.5814mm
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Pedestal Mount
Termination :
J-Lead
Datasheets
RW1S0BAR005J
Ohmite RW1S0BAR005J
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 5mOhm, ±5%, -55°C~150°C