RW1S0BA22R1J
Mfr.Part #
RW1S0BA22R1J
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 22.1 OHM 5% 1W 2515
Package / Case :
2515 J-Lead
Resistance :
22.1 Ohms
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Anti-Surge :
No
Failure Rate :
Anti-Sulfurated :
No
Package Type :
SMD
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Construction :
RECTANGULAR
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Power Rating(s) :
1(W)
Product Length (mm) :
6.25(mm)
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance (+ or -) :
5%
Supplier Device Package :
Product Depth (mm) :
3.45(mm)
Number of Terminations :
2
Number of Terminals :
2
Termination Style :
J-Lead
Technology :
Wirewound
Ratings :
Power (Watts) :
1W
Series :
RW
Product Type :
Wirewound Resistors
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Composition :
Product Status :
Active
Military Standard :
Not Required
Current Sensing :
Subcategory :
Resistors
Temperature Range @ Derated Power :
25 to 150
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
3.45(mm)
Features :
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Datasheets
RW1S0BA22R1J
Ohmite RW1S0BA22R1J
RW Series, Wirewound, 22.1 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 150°C