ROX40033M0FHF5P
Mfr.Part #
ROX40033M0FHF5P
Description
RES 33M OHM 1% 16.8W AXIAL
Through Hole Resistors
Shell Material :
Aluminum
Mating Style :
Threaded
Shell Style :
Jam Nut
Number of Positions :
6 Position
Power (Watts) :
16.8W
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Current Rating :
23 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
DTS24
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Product :
Receptacles
Height - Seated (Max) :
Mounting Angle :
Straight
Contact Gender :
Socket (Female)
Termination Style :
Crimp
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Features :
Flame Proof, High Voltage, Safety
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Panel
Failure Rate :
Package / Case :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Gold
TE Connectivity
Tolerance :
±1%
Shell Size :
17
Resistance :
33 mOhms
Size / Dimension :
0.310 Dia x 4.050 L (7.87mm x 102.87mm)
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
ROX40033M0FHF5P
Vishay / Dale ROX40033M0FHF5P
33 MOhms, 16.8W, Metal Oxide Film,