KC26B30.002NPF
Mfr.Part #
KC26B30.002NPF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Product Category :
Voltage - Rated AC :
125V
Series :
KC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Circuit per Deck :
DP6T
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Operating Force :
8.770gfm
Number of Decks :
1
Depth Behind Panel :
14.20mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Panel, Through Hole
Index Stops :
FIXED
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Actuator Length :
30.00mm
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 10.20mm Dia
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
350mA