KC26A30.001SLS
Mfr.Part #
KC26A30.001SLS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
1
Housing Material :
Glass Filled Nylon
DP6T
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Termination :
Lug
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Operating Force :
8.770gfm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Depth Behind Panel :
18.50mm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish :
Silver
Current Rating :
350mA
KC
Contact Style :
Shorting
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Actuator Length :
30.00mm