KC26A9.501NLS
Mfr.Part #
KC26A9.501NLS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Stock
649
In Stock :
649
Product Category :
Termination :
Lug
30 °
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Finish :
Silver
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Depth Behind Panel :
18.50mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
9.50mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Solder Lug
Current Rating :
350mA
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)