KC26A9.501NLF
Mfr.Part #
KC26A9.501NLF
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Current Rating :
350mA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Finish :
Gold
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating (Amps) :
350mA AC
6
Mount :
Panel
Index Stops :
FIXED
Contact Style :
Non-Shorting
Actuator Length :
9.50mm
Depth Behind Panel :
18.50mm
Voltage - Rated AC :
125V