KC26A30.001NPS
Mfr.Part #
KC26A30.001NPS
Description
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
Stock
989
In Stock :
989
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Contact Finish :
Silver
Current Rating :
5A
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
PCB Hole Count :
14
Pbfree Code :
yes
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Surface Mount :
No
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature (Max) :
85°C
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Actuator Length :
30.00mm
Circuit per Deck :
DP6T
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Depth Behind Panel :
14.20mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Poles per Deck :
2
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Orientation :
Vertical
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Index Angle :
30 deg
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature (Min) :
-30°C